19 maja 2017 roku uczniowie klas trzecich odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu, dziś miejsce pamięci i muzeum. Fotoreportaże przygotowane przez nich są świadectwem nieobecności ludzi, którzy stali się ofiarami nienawiści, poczucia wyższości i bezwzględności innych ludzi.
„Choć w nazwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu występuje słowo „muzeum”, to jest ono przede wszystkim Miejscem Pamięci ofiar jednej z największej zbrodni w dziejach ludzkości. Od zamknięcia historii obozu Auschwitz upłynęło kilkadziesiąt lat, jednak jej konsekwencje wciąż zmuszają człowieka do szukania odpowiedzi na pytania:
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Obóz koncentracyjny Auschwitz został zorganizowany dla Polaków i oni też byli pierwszymi jego więźniami politycznymi. Od 1942 r. w wyniku włączenia KL Auschwitz do procesu masowej zagłady Żydów, liczba deportowanych do obozu zaczęła gwałtownie wzrastać. Żydzi uznani ze względu na wiek i stan fizyczny za niezdolnych lub nieprzydatnych do pracypodlegali natychmiastowej zagładzie w komorach gazowych bezpośrednio po przywiezieniu do obozu, bez oznaczenia numerem ewidencyjnym.
W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys. Ponadto zginęło w obozie około 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. więźniów innych narodowości (m.in. Czesi, Białorusini, Jugosłowianie, Francuzi, Niemcy i Austriacy).
Historia i kontekst zagłady dokonanej w KL Auschwitz budzi potrzebę wyjścia poza jego zakres czasowy i uświadomienia sobie, że era ludobójstwa nie zakończyła się wraz z zakończeniem II wojny światowej. Holokaust jest z uwagi na swą skalę i sposób realizacji zjawiskiem bezprzykładnym w historii. Niemniej jest on jednym z wielu dokonanych współcześnie aktów zbrodni przeciwko ludzkości. Pod względem ilości ofiar nie mniej tragiczne są zbrodnie stalinizmu w ZSRR, a także komunizmu dokonane w innych częściach świata. W 1994 roku co najmniej 800 tys. osób straciło życie w ciągu trzech miesięcy w masowych rzeziach dokonanych w Rwandzie. Opuszczając tereny byłego obozu, pamiętaj, że Auschwitz jest nie tylko faktem historycznym, lecz także wciąż aktualnym problemem ludzkości. Od postawy Twojej i ludzi z Twego otoczenia zależy, czy wyciągniemy wnioski z tej lekcji historii. Lekcji o najciemniejszej stronie natury człowieka.”
http://auschwitz.org/