W środę 23 listopada, uczniowie klasy 2a gimnazjum udali się na Zamek Królewski na Wawelu. Po krótkim wprowadzeniu przez przewodnika w historię zamku, weszliśmy przez klatkę schodową Poselską do reprezentacyjnych sal na II piętrze pałacu. Strop wielkiej sali zwanej Poselską zadziwia 30 rzeźbionymi głowami ludzkimi.
Najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są arrasy, utkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta w 3. ćwierci w. XVI, o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy. Są tu również dużej wartości artystycznej obrazy i meble włoskie, głównie toskańskie, z w. XVI oraz portrety polskich monarchów. Zamek opuściliśmy przez drugą reprezentacyjną klatkę schodową – Senatorską.
Wracając do szkoły podeszliśmy jeszcze w okolice ul. Podzamcze , aby zobaczyć ławkę z figurami Stefana Banacha i Ottona Nikodyma, która została odsłonięta w setną rocznicę najsłynniejszej matematycznej dyskusji na krakowskich Plantach, czyli 14. 10. 2016roku.
Ta ławka symbolizuje obecność nauki w naszym życiu. Może skłoni do tego, aby przysiąść się do uczonych, na chwilę oderwać się od smartfonów i porozmawiać o sprawach naukowych - podczas odsłonięcia mówił prof. Stanisław Kistryn, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.