konkursy i osiągnięcia

Konkurs „Kraków nad Wisłą”

Tematem naszego konkursu jest Wisła, a pretekstem Rok Rzeki Wisły, który obchodzimy w 2017 r.

Kraków zawsze był miastem nad Wisłą, a rzeka miała wpływ nie tylko na jego krajobraz, życie społeczno – gospodarcze, ale i na historię i kulturę. Jest scenerią wielu krakowskich legend. Chociaż Smok Wawelski wypił jej połowę, rzeka wciąż płynie dalej. Na pamiątkę zwycięstwa krakowskich włóczków (czyli flisaków) nad Tatarami co roku ulicami Krakowa hasa lajkonik. 

 

We wciąż rozwijającym się mieście chcemy zwrócić uwagę na to, co było pierwsze – rzekę – i uczynić ją źródłem inspiracji dla działalności twórczej dzieci i młodzieży.

 

Przyjrzyjcie się rzece!

 

Miasto się zmienia i zmienia się Wisła. Ale jej brzegi wciąż są mieszkaniem dla ludzi i zwierząt. Są miejscem odpoczynku i spotkań. Kto dziś mieszka nad Wisłą? Co można mruczeć pod nosem, gdy spacerujemy brzegiem lub karminy łabędzie?

Wisła jest zarówno dzika w swych naturalnych pejzażach, jak i ucywilizowana w wedutach (czyli pejzażach miejskich). Była i jest świadkiem wielu tajemnic, zatem puśćcie wodze wyobraźni i opowiedzcie nam jakąś historię, która wydarzyła się gdzieś nad Wisłą. Zachowajcie klimat nadwiślańskich krajobrazów w swoich obrazach.

 

 

Uczniów klas I – III szkoły podstawowej zapraszamy do udziału w:

- Konkursie plastycznym pt. Kto mieszka nad Wisłą? (format A3, techniki malarskie: pastele, farby)

- Konkursie literackim pt. Nadwiślańska mruczanka, na krótką formę poetycką inspirowaną mruczankami Kubusia Puchatka.

 

Mamy nadzieję, że również uczniowie klas IV – VI wezmą udział w:

- Konkursie plastycznym pt. Nadwiślańskie pejzaże i weduty (format A3, techniki malarskie: pastele, farby);

- Konkursie literackim pt. Przygoda nad Wisłą (opowiadanie – maksymalnie 4 strony A4).

 

Zapraszamy i niecierpliwie czekamy na Wasze zgłoszenia.

Regulamin konkursu.

Karta zgłoszenia

 

Dlaczego obchodzimy Rok Rzeki Wisły?

„Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich.  Rok Rzeki Wisły chcemy traktować jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół rozmowy o zrównoważonym rozwoju  rzeki. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, którym sprawy wiślane są bliskie – zarówno wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt,  a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego.

Po zawarciu pokoju toruńskiego z Krzyżakami rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej i między innymi dlatego Rzeczypospolita stała się wówczas potęgą ekonomiczną, kulturalną i militarną.”

„Wisła- rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów. Od stuleci- zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii-ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródła aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania.Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi. Ich zmagań, czasem zmagań na śmierć i życie, ażeby utrzymać i zabezpieczyć to, co ojczyste, co jest wspólnym dorobkiem i wspólnym dziedzictwem. Wisła ... „

Jan Paweł II, Gdynia 11.06.1987

Więcej informacji znajdziesz: http://www.rokwisly.pl

 

 

Teatr Groteska partnerem Konkursu „Kraków nad Wisłą”.

Konkurs Kraków nad Wisłą spotkał się z życzliwym przyjęciem i zdobył wielu sympatyków. Teatr Groteska postanowił przyłączyć się do naszej inicjatywy i ufundował dla zwycięzców bilety na spektakl pt. „Kot w butach”.

To spotkanie było nam sądzone, ponieważ teatr z ulicy Skarbowej jest organizatorem największego krakowskiego rodzinnego święta nad Wisłą – Wielkiej Parady Smoków. W tym roku odbędzie się już po raz szesnasty.

W pierwszy weekend czerwca na Bulwarach Wiślanych pod Smoczą Jamą tradycyjnie odbędzie się  Smoczy Piknik Rodzinny. 3 czerwca (w sobotę) dzień zwieńczy zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach. 4 czerwca (w niedzielę) przez centrum Krakowa przejdzie Wielka Parada Smoków. W korowodzie weźmie udział ponad 30 kolorowych, wykonanych z rozmachem smoków, pomysłowo animowanych przez ponad 1000 dzieci.

Razem z Teatrem Groteska zapraszamy wszystkich uczestników konkursu i ich rodziny. Nas tam na pewno nie zabraknie.

Oficjalna strona wydarzenia: http://paradasmokow.pl