Wycieczka klasy I a Gimnazjum do Woli Radziszowskiej

Dnia 25 września klasa Ia Gimnazjum wybrała się na wycieczkę, aby zwiedzić prehistoryczną osadę w Woli Radziszowskiej - wsi położonej w powiecie krakowskim, w gminie Skawina. Z dokumentu, wydanego w 1402 przez dziekana wynika, iż pierwsza  wzmianka o wsi Bynpachów pochodzi  z około 1234 roku. Połowa wsi nazwanej wtedy Bonnaczów należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. W XIV wieku utarła się nowa nazwa wsi - Wola Radziszowska.

Wszystkie te cenne informacje przekazał nam pan Czesław Rachwał,  katecheta z naszej szkoły, który był naszym przewodnikiem i towarzyszył nam podczas wycieczki, opowiadając ciekawie o prehistorycznej osadzie. Jej rekonstrukcja z okresu epoki brązu i próba odtworzenia hipotetycznej wioski sprzed 3000 tysięcy lat to efekt końcowy kilkuletniej pracy studentów archeologii doświadczalnej. Zadanie to było niezwykle trudne, tym bardziej, że realizowane za pomocą takich narzędzi jakimi dysponowali ludzie tamtej epoki. Jesteśmy pełni podziwu dla twórców osady. Cały obiekt i wioska są doskonałym miejscem do przeprowadzania żywych lekcji historii. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Po zakończeniu zwiedzania osady Pan Rachwał zaprosił nas wszystkich do swojej, niedaleko położonej posiadłości, na pyszną owocową herbatę. Uważam, że wycieczka była wspaniałą i pouczającą lekcją historii. Pomogła też poznać się lepiej uczniom naszej klasy. Liczymy, że takich wypraw będzie więcej!

Patryk Kujawski
Uczeń klasy Ia Gimnazjum