Kolejny raz graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariuszami WOŚP zostało 29 uczniów. Razem zebraliśmy 17 284,54 zł. tym samym pobiliśmy ubiegłoroczny rekord. Najwięcej, bo prawie 2000 zł znalazło się w puszce Kacpra Ptaka z klasy 3a. Miejsca na szkolnym podium zajęli również Mateusz Rudek i Gracjan Grabowski z 3c.
Zapraszamy do oglądania zdjęć naszych wolontariuszy.
22 grudnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Spotkaliśmy się po raz ostatni w tym roku kalendarzowym, by na uroczystym apelu wspólnie świętować nadchodzące Boże Narodzenie. Rozpoczęliśmy od „niekoniecznie” tradycyjnych „Jasełek na wesoło”, przygotowanych przez uczniów klas 2a i 3c pod opieką pani Renaty Kępy i pani Magdaleny Karyś. W przedstawieniu brała też udział klasa 1 szkoły podstawowej wraz ze swoją wychowawczynią, panią Wioletą Cichoń. Pierwszoklasiści zaśpiewali dwie kolędy: „Aniołowie biali” oraz „Oto o północy” (zespołu TGD) i zatańczyli do utworu TGD pt. „Noel”.
Naszemu świętowaniu Narodzenia Pana kolejny już rok towarzyszą wzruszenia związane z udziałem społeczności szkolnej w akcji „Szlachetna paczka”. Także dzisiejszą uroczystość wzbogaciła relacja wolontariuszki „Szlachetnej paczki” ze spotkania z rodziną, dla której nasi uczniowie i nauczyciele przygotowywali świąteczne prezenty. Jako spadkobiercy idei Bogdana Jańskiego chcemy działać tak, aby zmieniać świat na lepsze i wyrażać naszą miłość poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Tej wrażliwości będziemy uczyć się także skupiając się na słowach B. Jańskiego. Uczniowie otrzymali w świątecznym prezencie – zakładki z aforyzmami patrona.. W czasie świąt będzie czas na refleksję nad tym, co ma nam do przekazania nasz patron.
Po wspólnym świętowaniu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, by kolędować i składać sobie życzenia świąteczne już w mniejszym, klasowym gronie.
Niech ten świąteczny czas będzie pełen radości, wiary, uśmiechu i wzajemnej serdeczności. Abyśmy się zatrzymali na dłużej i skupili na tym, co najważniejsze.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu radosnej atmosfery rodzinnych spotkań, spokoju i odpoczynku. Niech magiczna moc wigilijnego stołu pozwoli zatzrymać się na chwilę, a nadochdzący Nowy Rok przyniesie wszystkim zdrowie, szczęscie, spełnienie marzeń i pogodę ducha, która pomoże pokonać codzienne trudności.
Społeczność Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie.
Do Święta Patrona Szkoły Bogdana Jańskiego przygotowywaliśmy się już w listopadzie. W każdej klasie odbyły się spotkania, w czasie których uczniowie poznali sylwetkę naszego patrona, a także dowiedzieli się o tym, co łączy Bogdana Jańskiego i projekt ”Szlachetna Paczka”. Naśladując patrona, który niósł pomoc potrzebującym, postanowiliśmy, jak w ubiegłych latach, zorganizować paczkę dla wybranej rodziny. W tym roku pomogliśmy rodzinie Pani Małgosi i Pana Krzysztofa, którzy wychowują dwie córki - Agatę i Julię. Szczególnie ucieszyliśmy się z tego, że możemy pomóc 9 letniej Julce w rozwijaniu talentu muzycznego i kupić jej wymarzone skrzypce. Organizacją pomocy dla rodziny zajęli się jak zwykle klasowi liderzy, tworząc Szkolną Drużynę Szlachetnej Paczki. Uczniom klasy pierwszej musieli oczywiście pomóc rodzice, ale nasze maluchy czynnie włączyły się w pakowanie paczek. Przez trzy tygodnie, zachęcani pięknymi plakatami przygotowanymi przez Panią Agnieszkę Cygan, zbieraliśmy pieniądze i robiliśmy zakupy.
8 grudnia w, Święto Patrona szkoły, mieliśmy szkolny finał Szlachetnej Paczki. Uczniowie pakowali do pudeł rzeczy zakupione dla rodziny, podpisywali się na kartce z życzeniami dla Obdarowanych, częstowali się przygotowanymi na tę okazję ciasteczkami – serduszkami- za okazane serce. W tym dniu uczniowie wysłuchali także audycji o Patronie szkoły i mieli okazję zapoznać się z jego myślami i życiowymi wskazówkami. W ten sposób myśli i czyny B. Jańskiego były z nami w tym dniu.
9 grudnia 2016r. zawieźliśmy paczki do magazynu i przekazali wolontariuszce pani Agnieszce, aby wręczyła je Rodzinie. Teraz czekamy na relację z wręczenia Paczki. Wszystkim biorącym udział w tym wydarzeniu serdecznie dziękujemy.
W ramach roku troski o trzeźwość narodu zrodziła się kampania społeczna "Nie piję, bo kocham". W dniach 21-23 września br. na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości. W odpowiedzi na to wydarzenie w lokalnych środowiskach odbywają się konferencje pt: "Ku Trzeźwości Narodu", które mają na celu szerzenie profilaktyki antyalkoholowej. Podczas konferencji poruszana jest tematyka troski o trzeźwość państwa, rodziny, kościoła i samorządów. Bardzo serdecznie zapraszamy na konferencję, podczas której będzie można dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych rzeczy m. in związanych z danymi statystycznymi dotyczącymi spożywania alkoholu w Polsce i na świecie, poznać szereg działań, jakimi mogą posługiwać się rodzice, chcący zapobiegać alkoholizmowi swoich dzieci, jak i wiele innych. Program został opracowany przez czterech specjalistów, którzy współpracują z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony społeczeństwa, dlatego liczymy również na Państwa obecność.
Nasza szkoła ma swoje tradycje. Jedną z nich jest coroczne uczestnictwo młodych artystów w Małopolskim Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej organizowanym przez Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.
Tym razem reprezentowała nas uczennica klasy II a – Dominika Ronij, która recytacją wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wykonaniem piosenki Jacka Wójcickiego ,,Miejcie nadzieję‘’ przy akompaniamencie niezastąpionego pana Krzysztofa Kozaka wywalczyła drugie miejsce. Stresu było co niemiara, ale wsparcie pani Laury Werner oraz koleżanek z klasy dodało Dominice skrzydeł.
Poza wielką satysfakcją z sukcesu oraz radością z nagrody rzeczowej konkurs dostarczył również przyjemności pod postacią dobrego jedzenia, które przygotowali młodzi kucharze i cukiernicy ze szkoły gastronomicznej. Było pysznie – dla ducha i dla ciała.