Reprezentacja uczniów naszej szkoły (klasy 5 i 7 oraz przedstawiciele klasy 8 i klas gimnazjalnych) wzięła udział w zorganizowanym z okazji 100-lecia niepodległości Polski przez Kuratorium Oświaty w Krakowie Widowisku Dumy i Radości. Wielu z nich wystąpiło w strojach harcerskich, ponieważ chcieli uczcić pamięć Lwowskich Orląt, swoich rówieśników, którzy w listopadzie 1918 roku ochotniczo walczyli o miasto, w którym nie było polskiego wojska. W walkach we Lwowie i Galicji Wschodniej wzięli udział harcerze z całej Polski. Jeden z obrońców, 13-letni Antoś Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.
W dniu 16 października uczniowie klasy 3 c uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. "Porwanie Europy. Mitologia w kulturze" w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum. Zajęcia były bardzo ciekawe - nie był to wykład, a wciągająca wszystkich dyskusja i praca w grupach. Niektórzy wykazali się wielką aktywnością, co mile zaskoczyło panią prowadzącą zajęcia i zostało nagrodzone wysokimi ocenami z języka polskiego. Przy okazji - była to świetna powtórka przez egzaminem gimnazjalnym. Polecamy wszystkim.
W dniu 10 października odbył się VIII Małopolski Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. Nasza szkoła wzięła w nim udział już po raz czwarty i – co warte podkreślenia – za każdym razem był to nagrodzony występ.
Tym razem, podobnie jak w ubiegłym roku, reprezentowała nas uczennica klasy 3a Dominika Ronij, która pełnym emocji wykonaniem piosenki „Kolęda warszawska 1939” oraz recytacją wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Oddycha miasto” zdobyła uznanie jury i otrzymała pierwsze wyróżnienie. Gratulujemy!
Ze względu na obchody stulecia odzyskania niepodległości konkurs miał w tym roku szczególną oprawę. Odbył się w Teatrze Łaźnia Nowa, co nadało mu wyjątkowo artystycznego charakteru.
Po uroczystości wręczenia nagród odbył się koncert pieśni patriotycznych w ciekawych aranżacjach oraz recital Magdaleny Steczkowskiej, w którym żywiołowo brała udział cała publiczność.
Ogłaszamy harmonogram tegorocznych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty - Otwórz.
We wtorek 25 września odwiedził nas dr hab. Michał Rusinek, autor wielu książek dla dzieci i dorosłych, tłumacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej. Tematem spotkania była retoryka oraz zawiłości języka polskiego z niezwykłą przenikliwością analizowane przez naszego gościa. Dowiedzieliśmy się, jak właściwie argumentować, żeby przekonać odbiorcę oraz tego, że w używaniu metafor warto być ostrożnym, gdyż niejednokrotnie, w zależności od sytuacji, mogą one zostać odebrane co najmniej „zabawnie”.
Atmosfera spotkania była wspaniała. Wszyscy słuchali prowadzącego z wielkim zainteresowaniem i szerokimi uśmiechami, które pan Michał Rusinek wywołał naturalną swobodą wypowiedzi oraz żartobliwymi wtrąceniami. Można by tak słuchać przez kilka godzin, jednak nasz gość jest bardzo zajętym człowiekiem i ograniczony czas spotkania szybko dobiegł końca. Wszyscy, którzy przynieśli książki autorstwa pana Michała Rusinka, otrzymali autografy z imienną dedykacją.
Spotkanie z tak wyjątkowym człowiekiem to dla nas ogromny zaszczyt. Było ono pierwszym w tym roku szkolnym z serii Ludzie znani, ludzie z pasją. Mamy nadzieję, że zaproszenia do nas przyjmą również inne osoby, które spróbują opowiedzieć nam o pasjach swojego życia.
„Regionalny parlament. Sejmik Województwa Małopolskiego – Lekcje samorządowe” to projekt, którego celem jest podnoszenia poziomu wiedzy i świadomości młodych Małopolan w zakresie zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Małopolskiego oraz walorów, tradycji i historii Regionu.
Dzięki uczestnictwu w „Lekcjach samorządowych”, uczniowie poznają m.in. specyfikę realizacji zadań publicznych właściwych dla Samorządu Województwa w takich obszarach jak: edukacja, kultura, ochrona zdrowia, turystyka, rozwój gospodarczy, fundusze europejskie.
Projekt „Lekcje samorządowe” realizowany jest w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie przy ul. Racławickiej 56 w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Zajęcia z nami prowadził dziennikarz - kierownik redakcji publicystyki Radia Kraków p. Jacek Bańka.