17 maja odbył się finał XII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mitach i Kulturze Antycznej. Magda Bielecka zajęła I miejsce, a Kamila Dziedziniewicz otrzymała list gratulacyjny za osiągnięcie wysokiego wyniku (obie uczennice z klasy 3a gimnazjum).Gratulujemy! Konkurs organizowany jest przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży pod patronatem Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zachęcamy wszystkich miłośników mitologii i starożytności do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.
Początkiem lutego na Scenie Kameralnej Opery Krakowskiej odbył się Konkurs Choreograficzny uczniów Studia Baletowego Opery Krakowskiej.
W 19 choreografiach zaprezentowało się 21 uczestników w wieku lat 8-19 prezentując kompozycje solowe i duety. Uczestniczyła w nim nasza uczennica Julia Sobczyk, która po raz kolejny zaprezentowała swoją własną choreografię, tym razem przed znakomitymi pedagogami sztuki baletowej: Zofia Rudnicka (była solistka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie) oraz Alina Towarnicka-Niedżwiedż i Renata Godek (byłe solistki baletu Opery Krakowskiej).
Życzymy powodzenia!
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą udział w Wielkim Ogólnopolskim Maratonie Czytelniczym, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W roku szkolnym 2017/2018 hasło konkursu brzmi: „W lustrze książki”. Zadaniem maratończyków jest czytanie wskazanej w każdym miesiącu książki, a następnie rozwiązanie testu dotyczącego problematyki utworu. Po sprawdzeniu uzyskane punkty trafiają na listę rankingową. Zwycięzca edycji zostanie wyłoniony w maju na podstawie wyników testów z ośmiu przeczytanych książek. Lista rankingowa zmienia się co miesiąc, więc zmaganiom towarzyszy wiele emocji. Trzymamy kciuki za wytrwałych czytelników.
6 lutego 2018 roku odbyła się gala finałowa XV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego.
W tej imprezie naszą szkołę reprezentowała Dominika Ronij z klasy 2A, która wcześniej zdobyła I miejsce w eliminacjach rejonowych. Ciekawą interpretacją utworu „Mazowsze’’ Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragmentu „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego Dominika zdobyła wyróżnienie w Finale Krakowskim. Serdecznie gratulujemy i liczymy na reprezentację w kolejnych konkursach.
Na początku listopada 20 naszych uczniów wzięło udział w szczególnym projekcie, jakim jest Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. W konkursie tym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie jest okazją do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości.
Wszyscy uczestnicy świetnie się spisali, a najwyższy wynik – 94% - otrzymała Wiktoria Seweryn z klasy 7A. Idea dyktanda bardzo się spodobała, więc na pewno weźmiemy w nim udział również w przyszłym roku szkolnym. Gratulujemy!
W dniach 25-28 stycznia odbył się X Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu, w których uczestniczyła nasza uczennica klasy 2 d Julia Sobczyk.
Aby móc zakwalifikować się do w/w konkursu trzeba było przygotować własną choreografię, przedstawić ją oraz zostać wytypowanym przez pedagoga Studia Baletowego Opery Krakowskiej.
Zamysłem organizatorów (Centrum Edukacji Artystycznej, Stowarzyszenie Pro- Arte oraz Opera Śląska) było przedstawienie osobowości artystycznej młodych tancerzy i choreografów.
Dla Julii przede wszystkim była to niewątpliwie wielka przygoda. Była to też możliwość spotkania się, skonfrontowania się z najlepszymi, zdobycia nowych doświadczeń i zupełnie innego spojrzenia na choreografię prezentowaną przez znakomitych tancerzy polskich i zagranicznych.
Niewątpliwie również cennym doświadczeniem było przedstawienie swej choreografii przed jury składającego się z wybitnych polskich i zagranicznych choreografów i pedagogów baletu.
Mijający I semestr roku szkolnego 2017/2018 obfitował w sukcesy na wysokim poziomie sportowym Bartka Szczygła, ucznia klasy 3 a.
Oto niektóre z nich:
1. Zakwalifikowanie się do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Tenisowym WTK PUCHAR FAMILY TENNIS CAMP.
W rozgrywkach mogło brać udział tylko po 16 zawodników i zawodniczek. Zawody trwały 3 dni odbywały się w Ściegnach k. Karpacza. Każdy uczestnik miał do rozegrania po kilka meczy.
Finalnie Barek wygrał 4 mecze.
2. I miejsce w ogólnopolskim turnieju tenisa ziemnego WTK Kadetów.
Zawody odbyły się w Krakowie na kortach krytych 4-5.11.2017.
W turnieju brało udział wielu bardzo dobrych zawodników.
Bartek rywalizował w grze podwójnej (deblu).
3. Uczestnictwo w ogólnopolski turniej WTK kadetów (11.11.-12.11.2017), na kortach ziemnych GKS Górnik Łęczna.
W rozgrywkach uczestniczyli zawodnicy z całej Polski. Każdy z nich rozgrywał po klika meczy, niektóre trwały nawet po 2 godziny!
4. Udział w ogólnopolskim turnieju tenisa ziemnego WTK, który zorganizowany był w Rudzie Śląskiej w dniach 23.-24.09.2017.
Każdy z uczestników starał się zagrać jak najlepiej. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym.
Bartek po pokonaniu rywali tenisowych, doszedł do półfinału w grze singlowej.